Nie jest niczym dziwnym, że większość kobiet i mężczyzn poszukuje takiego związku na całe życie. Ludzie szukają relacji, gdzie uczucia takie jak przyjaźń czy poczucie miłości będą ważne. Innymi słowami – każdy z nas szuka trwałego związku, w którym nie tylko wydaje się, ale rzeczywiście wzajemnie współtworzymy swoją przyszłość. Okazuje się jednak, że w relacjach ludzkich trwały związek na długość naszego życia nie jest taki prosty. Jak zbudować trwały związek? Co dzieje się na poszczególnych etapach miłości? Co buduje związki?
Etapy związku
W każdym związku, by więź mogła rozkwitnąć i mieć szansę na stanie się taką siłą, której nic nie pokona, każdy z nas musi przejść przez wiele etapów miłości. Mówi się, że ile osobowości, tyle różnych postaw w życiu. Każdy z nas radzi sobie inaczej ze swoimi uczuciami i inaczej stawia wyzwanie szarej rzeczywistości. Prawdą jest, że od naszej siły, doświadczenia czy charakteru zależy jak skończymy daną sytuację, ale nie zmienia to faktu, że większość ludzi przechodzi przez te same etapy związków.
W psychologii mówimy o pięciu etapach. Pierwszym jest zakochanie się. Na początku relacji widzimy w swoim partnerze wymarzonego partnera. Nasze myślenie zabarwione jest różową barwą, jesteśmy podekscytowani, myślimy jak doprowadzić do małżeństwa z tą idealną osobą. To czas, gdy działają endorfiny, które pozwalają nam być naturalnymi, pełnymi emocji i uczuć do partnera. Po pewnym czasie przychodzi etap drugi – stały związek (nie mylić z trwałym związkiem, o czym za chwilę). Dostrzegamy w drugiej połowie wady, które zaczynają nam przeszkadzać. To również czas stabilizacji, również tej formalnej. Mówimy o „nas”, ale partner się zmienia, nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś. Pojawia się głębsza świadomość szerokiego spektrum drugiej osoby. Zaczynamy mieć inna oczekiwania, a jednocześnie tęsknimy za tym, co było. Tak pojawia się etap trzeci – rozczarowanie. Masz coraz więcej wątpliwości, twoje myśli galopują, a myślenie tworzy pytanie czego chcesz od życia i czy twój partner jest w stanie ci to dać. Pojawia się samotność w związku, egoizm, obawy. To trudny etap, ale jeśli zdołamy go pokonać, wejdziemy w etap czwarty – trwały związek. Jeśli zaakceptujemy, zrozumiemy siebie oraz partnera, zyskamy większą świadomość. Posługiwanie się empatią wobec drugiej osoby i samego siebie na dłuższą metę jest działaniem korzystnym. Zaczynamy doceniać wspólne chwile, akceptujemy codzienność, akceptujemy wady, oddzielamy ziarna od plew. Gdy zrobimy to dobrze dojdziemy do etapu piątego, czyli siły dwojga osób, którym nic nie jest straszne, które kroczą razem przez trudności w zrozumieniu i miłości.
Co buduje dobry związek?
Dobry związek opiera się o wzajemne zaufanie. To podstawa miłości. Mitem jest, że dwoje ludzi musi mieć wspólne zainteresowania, ale istotne jest posiadanie wspólnego kierunku. Równie istotne jest powiedzenie drugiej osobie tego, co się czuje – zawsze. Sygnalizowanie potrzeb. Psychologia wyróżnia kilka elementów, budujących trwały związek. Należą do nich m.in. dobra komunikacja, troska i dbanie o drugą osobę, nastawienie na jej dobro. Ważna jest sztuka kompromisu i szukania rozwiązań, a nie nastawienie na wojnę i udowadnianie swoich racji. Istotne jest bezpieczeństwo i pewność w związku, komfort jaki tworzymy drugiej osobie, oparty m.in. na zrozumieniu, rozmowie, dopingowaniu, wspieraniu. To także danie o partnera, budowanie wierności seksualnej i emocjonalnej.
Dodatki też potrafią pomóc
Równie ważne w związku są intymność, zaangażowanie, namiętność. Rozbudowywanie intymności, także poprzez seks nie jest oczywiście celem samym w sobie, ale stanowi element budujący bliskość między partnerami. Czasami, mimo psychicznego zrozumienia i dobrej komunikacji, odczuwamy wstyd, aby otworzyć się przed partnerem pod kątem seksualności. Czasem trudno powiedzieć, że ludzi się stosunek nieco mocniejszy, że interesuje nas bdsm lub mamy pewne fetysze.
Zachęcamy jednak, aby być otwartym także w tej sferze. Eksperymentowanie w sypialni, wprowadzanie do niej takich gadżetów jak kajdanki, nakładka na penisa, seksowna bielizna, wibrator i inne, mogą nas otworzyć nie tylko na nowe doznania fizyczne, ale również na otwarcie niezwykłej drogi zrozumienia partnera.
Pamiętajcie zatem, aby nie bać się dodatków, oprócz tworzenia silnej, psychologicznej więzi z partnerem. To wszystko bowiem składa się na trwały, udany związek.