W erze elektroniki wielu ludzi w swojej pracy czy codziennym życiu ma styczność z prądem o różnym natężeniu. Prąd to zabójcza broń – ostrożność ważna jest nie tylko w pracy elektryka ale także każdego dnia w naszych domach. Warto wiedzieć co nieco o prądzie i o tym co sprzyja większej sile porażenia.
Prąd rażeniowy to inaczej prąd elektryczny płynący przez nasze ciało. Niestety w bardzo krótkim czasie jest w stanie zasiać spustoszenie w organizmie człowieka stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczególnie mocno atakowany jest układ oddechowy, nerwowy i krwionośny.
Co wpływa na to jak mocno prąd nas „kopnie” i czy wyjdziemy z tego cało ?

Korzyści z motocykla elektrycznego: dlaczego potrzebujesz motocykla elektrycznego?

Przede wszystkim natężenie prądu rażeniowego – czym innym jest „lekkie kopnięcie” wywołane przebiciem w izolacji lub małym zwarciem a czym innym dawka potężnej energii elektrycznej z na przykład przerwanych obwodów wysokiego napięcia.
Innym ważnym czynnikiem wpływającym na stopień porażenia prądem jest czas. Im dłużej człowiek znajduje się pod wpływem działa prądu tym gorzej. Należy jak najszybciej się uwolnić spod jego ucisku.
Oczywiście dużą rolę w sile rażenia prądem odgrywają warunki środowiskowe i indywidualne cechy człowieka. Gruby naskórek stanowi lepsza izolacje niż delikatna dłoń. A buty z gumowymi podeszwami są o wiele bardziej pomocne niż kałuża pod bosymi stopami.
Z prądem nie ma żartów a wiedza o nim i jego sile to absolutna podstawa do zwiększenia bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich.