Motocykle elektryczne mogą wydawać się nową koncepcją, ale szybko stają się popularną opcją dla motocyklistów w całej Europie. Coraz więcej opcji rowerów elektrycznych staje się dostępnych na rynku i coraz więcej kierowców przekonuje się do korzyści płynących z ich użytkowania. Ale jaka jest różnica między „zwykłymi” motocyklami a ich elektrycznymi odpowiednikami w postaci motocykli i skuterów? Dlaczego powinieneś się przesiąść? Jakie dokładnie są korzyści z motocykla elektrycznego?

Mówiąc najprościej, elektryczny skuter lub motocykl jest napędzany energią elektryczną, a nie benzyną. Nie posiada on silnika, jak większość motocykli. Zamiast tego jest zasilany wyłącznie przez akumulator i silniki elektryczne. Podobnie jak motocykle benzynowe, motocykle elektryczne są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach. I tak jak w przypadku motocykli benzynowych, nadal musisz posiadać odpowiednie prawo jazdy oraz ważny rzegląd techniczny i ubezpieczenie, a także odpowiedni strój ochronny do jazdy.

Świat motoryzacji zmierza w kierunku bardziej ekologicznego i przyjaznego dla środowiska sposobu pracy. Biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, które są powodem do niepokoju, oraz wyczerpujące się zasoby paliw naturalnych, sensowne jest przejście do ery elektronicznej. Dlatego też do 2040 roku sprzedaż nowych motocykli napędzanych benzyną i olejem napędowym zostanie zakazana (z wyjątkiem hybryd). Oznacza to, że za około 20 lat nie będzie już można kupić motocykla na benzynę lub olej napędowy. Dostępne będą tylko motocykle elektryczne i hybrydowe. Więc tak, w końcu będziesz musiał kupić motocykl elektryczny. Ale jest to dobra wiadomość, ponieważ istnieje wiele korzyści z motocykla elektrycznego.

Istnieje wiele korzyści płynących z użytkowania motocykla elektrycznego. Należą do nich:

Błyskawiczny moment obrotowy i moc. Motocykle elektryczne mają fantastyczną moc i są bardzo szybkie. Dzięki 100% natychmiastowemu momentowi obrotowemu uzyskujesz szybkie przyspieszenie, z którym nie może się równać motocykl zasilany paliwem. Moment obrotowy jest dostarczany liniowo, co oznacza również, że nie będziesz odczuwać gwałtownego przyspieszenia, jakie występuje w motocyklach napędzanych paliwem. Niektórzy z Was mogą tęsknić za tym uczuciem, inni nie bardzo.

Mniej konserwacji. Skuter elektryczny ma jedną ruchomą część, tylko jedną. Nie ma w nim oleju, świec zapłonowych, filtrów powietrza ani pasków rozrządu, a niektóre skutery elektryczne nie mają nawet skrzyni biegów ani sprzęgła. W przeciwieństwie do motocykla na paliwo, który ma wiele ruchomych części, nie musisz spędzać czasu na czyszczeniu i oliwieniu takich rzeczy jak łańcuch. Jedyne czynności konserwacyjne, jakie będziesz musiał wykonać to konserwacja opon, klocków hamulcowych i płynu hydraulicznego, które będą trwalsze, ponieważ silnik elektryczny wykonuje większość czynności związanych z hamowaniem.

Cichsza jazda. Skutery elektryczne są naturalnie znacznie cichsze niż skutery zasilane paliwem. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kierowców, którzy lubią rozmawiać lub słuchać muzyki, a ponadto jest to znacznie bardziej delikatne dla uszu, więc nie potrzebujesz ochrony słuchu. Motocykle napędzane paliwem są tak głośne, że ludzie często narzekają na ich antyspołeczny hałas. Jeśli jednak uważasz, że brakowałoby Ci ryku Twojej maszyny, niektórzy projektanci rowerów elektrycznych dodają sztuczny szum.